Напоследък прочетох доста статии за боклука в София. Е, аз не съм от там и по принцип не би ми пукало… но все пак говорим за столицата ни, мамка му!
Ами какво ли правят метрополисите с боклука си? И не само те, повечето столици (е, може би не чак повечето) са дори по-големи от нашата , и те си имат боклук в изобилие. Нима те затъват в него ? Ами не, хората са си намерили решения . А при нас ? Миналата година зам.- кметовете по екологията Мария Бояджийска и по финансите Минко Герджиков съобщиха, че Столичната община е възложила предпроектно проучване на мястото на бъдещия завод за преработка на сметта на софиянци. Тогава бе обещано до 2010 г. заводът да е готов. Около избора на технология скандалите в градския парламент се въртят от 2004 г. Начало на дрязгите даде подписът на екскмета, сега депутат, Стефан Софиянски за затваряне на депото в Суходол. След протести и преговори започна балиране на боклука. Това обаче се оказа непрактично и скъпо. Оттам тръгна обсъждането: ще горим ли боклука или не, какво ще правим с него… и в крайна сметка още не сме се справили !!!
Изхвърлянето на боклука е дейност, гледана доста пренебрежително в България, но в европейския ни дом нещата стоят другояче. В Германия, например , си има и наказания.Ето следната ситуация : 1. Боклукчиите виждат, че боклука в кофата на кооперацията не е добре разделен.
2. Те предупреждават собственика на кооперацията, че ще му вдигнат таксата смет (а те имат това право)
3. Собственикът на кооперацията влиза в ролята на инсп. Дюдю, за да открие кой недобросъвестен наемател не си разделя боклука и по този начин го вкарва в излишни разходи.
4. Аз съм разкрит и разобличен. Кофти.
Но както сме тръгнали ще ни сполети съдбата на Италия. На 6 май Европейската комисия даде Италия под съд заради кризата с боклука в Неапол. Градът няма адекватна инфраструктура за складиране и обработка на отпадъците, които в последното десетилетие често биват оставяни по улиците. Брюксел отдавна предупреждава Рим за проблема. Наказателната процедура официално започна миналия юни, а през януари страната получи последно предупреждение, че ще бъде дадена под съд. Брюксел обаче отбеляза, че страната явно не спазва и наложените от съда мерки в града и може отново да бъде положена на солидни глоби. И ние ли това чакаме ? Спряха ни парите , ама глобите още май са ни малко…и май още имаме пари за даване …
А за пореден път САЩ може да се даде за пример за активно гражданско участие.Там,от самите щатове се раздават кошчета за всички домакинства, съвсем безплатно , и още от там разделното събиране може да започне. А при нас? Ми отиваш си с кошчето до контейнера и какво се очаква? Да започнеш да вадиш всяко боклуче за да го сложиш на точното място ? А пък и без това 3-те цветни казана(хартия,пластмаса и метал, стъкло) се извозват накуп от един камион, без отделения… И въпреки ,че анализ на екоминистерството на софийския боклук показа, че 40% от съдържанието на всяка една бала е оползотворимо, решението на проблема още не е на лице.
Ако статията ви харесва се абонирайте !!!
Елате в екипа !!!
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар